سوالات متداول در مورد ثبت نام و شرکت در کارازمایی بالینی واکسن رازی کووپارس

1- چرا در پایان فرآیند ثبت نام "پیغام شما بر اساس استاندارد و پروتکل های مطالعه، مجوز حضور در مطالعه کارآزمایی را ندارید" مشاهده می شود؟
پاسخ: بر اساس پروتکل مصوب، در فاز سوم مطالعه کارآزمایی افرادی که دارای بیماری‌های خاص، آلرژی و حساسیت دارویی و .. باشند و فرد شرکت کننده یا همسر وی قصد بارداری در طی 3 ماه اول شرکت در مطالعه را داشته باشند، نمی توانند وارد مطالعه گردند. بنابراین در صورت پاسخ مثبت به موارد بالا مطابق اطلاعات ثبت شده توسط داوطلب، امکان شرکت در مطالعه وجود ندارد.

2- چرا در هنگام ثبت نام پیغام کد ملی تکراری است مشاهده می شود؟
پاسخ: اگر شما قبلا ثبت نام نموده اید و  پیغام " شما بر اساس استاندارد و پروتکل های مطالعه، مجوز حضور در مطالعه کارآزمایی را ندارید" را  مشاهده نموده اید، کد ملی شما از فرآیند ثبت نام خارج شده و دیگر امکان ثبت نام وجود ندارد. همچنین سیستم 3 بار فرصت ثبت نام به داوطلب را می‌دهد که اگر از این 3 فرصت استفاده نموده‌اید و فرایند ثبت نام کامل نشده باشد، کد ملی از فرآیند ثبت نام خارج می‌شود. 

3- چه زمانی برای واکسیناسیون مراجعه نمایم؟
پاسخ: زمان و محل سایت واکسیناسیون طی یک پیامک برای شما ارسال می‌گردد.

4- اگر به هر دلیلی نتوانم در بازه زمانی اعلام شده در پیامک برای واکسیناسیون مراجعه نمایم چه زمانی امکان حضور در سایت را دارم؟
پاسخ: لطفا حتی المقدور در زمان اعلام شده حضور یابید اما اگر به هر دلیلی حضور در زمان اعلام شده میسر نگردید از روز بعد از ساعت 8:30 الی 19 (شنبه الی پنج شنبه) با در دست داشتن کارت ملی مراجعه فرمایید.  
 
5- چرا پیامک زمان تزریق واکسن ، علی رغم گذشت چند روز از زمان ثبت نام، دریافت نشده است؟
پاسخ: عدم ارسال پیامک یا تاخیر در ارسال به علت تعداد بالای متقضیان  می باشد و بر اساس زمان ثبت نام طی روزهای آتی حتما پیامک مربوطه ارسال می‌گردد.
 
6- با توجه به تزریق واکسن رازی کووپارس و سینوفارم در فاز سوم مطالعه، آیا می توانم واکسنی را که می خواهم انتخاب کنم؟
پاسخ: مطالعه فاز سوم برای تعیین کارایی واکسن ( توانایی واکسن در پیشگیری از بروز بیماری) با شرکت 40 هزار داوطلب در دو گروه انجام خواهد شد. یک گروه واکسن رازی کووپارس و یک گروه واکسن سینوفارم دریافت خواهند کرد. نحوه تخصیص واکسن به افراد به صورت تصادفی خواهد بود و داوطلب تا زمان پایان مطالعه از واکسن تزریق شده مطلع نخواهد شد. اما در صورت تمایل داوطلب این حق به ایشان داده خواهد شد که واکسن مورد نظر خود را انتخاب نماید و به هر دو صورت می توان در مطالعه شرکت کرد.
 
7- در چند نوبت واکسن به من تزریق می شود؟
واکسن رازی کووپارس در سه دز تجویز می‌شود. دو دز تزریقی به فاصله 21 روز تزریق می‌شود و دارای یک دز استنشاقی نیز می‌باشد که در روز 51 در حفره بینی اسپری می‌شود. در این مطالعه قرار است دو نوبت واکسن به صورت تزریق عضلانی در عضله دلتوئید بازو به فاصله 21 روز و یک نوبت واکسن به صورت اسپری بینی یک ماه بعد از دوز دوم تجویز شود و داوطلبین بعد از تجویز هر نوبت واکسن نیز به مدت 30 دقیقه به منظور اطمینان کامل از صحت و سلامتی افراد تحت نظر قرار می‌گیرند.