1399/11/15 چهارشنبه

فاز 1

نتایج مرحله اول واکسن کرونا رازی موفق بوده است

مسئول همه گیرشناسی آزمایش انسانی واکسن رازی : نتایج واکسن کرونای رازی کُوو فارس روی داوطلبان موفق بوده است، اما منتظر اعلام گزارش درخصوص اثربخشی واکسن به سازمان غذا و دارو هستیم.

به گزارش خبرنگار حوزه سلامت گروه علمی فرهنگی هنری خبرگزاری صدا و سیما، آقای مسعود سلیمانی در نشست خبری و بررسی مرحله نخست آزمایش انسانی واکسن رازی که در سالن سایت کارآزمایی بالینی واکسن کرونا در بیمارستان رسول اکرم برگزار شد، افزود: برای اینکه هر دارو یا واکسن تولید شود و بی خطربودن آن به اثبات برسد باید مطالعات دقیق شکل بگیرد و باید صبر کنیم تا نتایج کامل آن ارائه شود.
وی گفت: آنچه در این مطالعه پیش بینی شده یک ارزیابی بالینی است و باید اثربخشی واکسن، بی خطربودن و ایمنی واکسن و نتایج تکمیلی آن به سازمان غذا و دارو ارائه شود.
دکتر سلیمانی افزود: افرادی که می‌خواهند در این سایت مطالعه به عنوان داوطلب حضور داشته باشند می‌توانند به سایت موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی مراجعه کنند و ما برای فاز‌های مختلف داوطلب گیری انجام می‌دهیم و در این مرحله دنبال افراد ۱۸ تا ۵۵ ساله هستیم.
وی با بیان اینکه این واکسن در سه دُز تزریق می‌شود اضافه کرد: یک دُز آن، تزریقی و دو دُز آن استنشاقی است که یک ماه بعد از تزریق اول، ​ دوره دُز استنشاقی آن آغاز می‌شود.

آقای سلیمانی درخصوص دلایل دز استنشاقی این واکسن روی داوطلبان گفت:​، چون این ویروس در قسمت بینی و حلق وجود دارد و ایمنی ترشحی در این منطقه فعال می‌شود باید بتوانیم جلوی لانه گزینی این ویروس را بگیریم به همین دلیل نوع استنشاقی این واکسن را انتخاب کردیم.
​ در ادامه این نشست خبری، دو نفر از افرادی که واکسن روی آن‌ها تزریق شد حضور یافتند.
در ابتدا دکتر مخبری پزشک عمومی که فاز اول واکسن به او تزریق شده است، گفت: من جزو آن ۱۳ نفری بودم که فاز اول واکسن به آن‌ها تزریق شد من ترجیح دادم بالاترین دُز که ۲۰ ماکروگرم است به من تزریق شود. در ۲۴ ساعت اول بعد از تزریق واکسن در هتل تحت مراقبت قرار داشتم و با وجود اینکه از نتایج واکسن اطمینان داشتم، بعد از ۲۴ ساعت اول به کوه رفتم و هیچ گونه عوارض موضعی شامل خارش، درد و تورم و عوارض سیستمی مانند تب و اختلال هورمونی یا افزایش یا کاهش فشار خون نداشتم و در سیستم دستگاه گوارش من هیچ علائمی وجود نداشت.
وی افزود: ​عوارض سیستم عصبی مانند سردرد و سرگیجه هم نداشتم.
در ادامه امیرحسین امان پور یکی دیگر از داوطلبان که واکسن رازی روی او تزریق شد گفت: از لحظه‌ای که واکسن را دریافت کردم ۸ روز پیش بوده و تاکنون هیچ گونه علائم درد و سایر علائم دیگر را مشاهده نکرده ام.
وی در خصوص دلیل داوطلب شدنش برای تزریق واکسن کرونا گفت: متخصصان و پزشکان ما جزو سرآمد‌های دنیا هستند و مردم باید بدانند که مشکلی در خصوص تزریق واکسن رخ نمی‌دهد.
مسئول اپیدمیولوژی کارآزمایی بالینی واکسن رازی تاکید کرد: این واکسن قبل از مراحل انسانی روی ۵ حیوان موش، خرگوش، ​خوکچه هندی، ​میمون و رعد امتحان شد و نتایج روزانه آن‌ها مثبت و خوب بوده است.
آقای سلیمانی تاکید کرد: این اطمینان را به مردم می‌دهم که این واکسن خوبی است.

بيشتر

آمار بازدید

تعداد بازديد اين صفحه: 18756
تعداد بازديد کنندگان سايت: 6726503 تعداد بازديد زيرپورتال: 1234087 اين زيرپورتال امروز: 163 سایت در امروز: 4218 اين صفحه امروز: 13

پیوندها

نظرسنجی

سطح کیفیت خدمات ما را چگونه ارزیابی می کنید؟
   
عالی
در حد مطلوب
ضعیف


تماس با ما

راههای تماس با موسسه