1399/11/15 چهارشنبه

فاز 2

شرایط جدید فاز دوم واکسن «رازی کووپارس»/امکان ورود دیابتی و فشارخونیها

معاون تحقیقات و فناوری موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی با اشاره به شرایط جدید فاز دوم تست بالینی واکسن « رازی کووپارس» گفت: افراد با فشار خون و دیابت کنترل شده می‌توانند وارد مطالعه تست بالینی این واکسن شوند.

به گزارش روابط عمومی موسسه رازی به نقل از خبرگزاری مهر، دکتر محمدحسین فلاح مهرآبادی در خصوص آخرین وضعیت واکسن «رازی کووپارس» گفت: فاز اول تست بالینی این واکسن که تزریق به ۱۳۳ داوطلب بود به اتمام رسیده و تاکنون ۶۴ نفر نوبت دوم را دریافت کردند و به همین ترتیب مابقی داوطلبان، بر اساس تاریخی که مقرر شده (۲۱ روز بعد از تزریق اول) نوبت دوم را دریافت خواهند کرد.
سخنگوی پروژه واکسن "رازی کووپارس" با بیان اینکه تا یک ماه آینده گزارش اولیه و آنالیز بینابینی فاز اول تست انسانی این واکسن را به سازمان غذا و دارو ارسال میکنیم، گفت: بر اساس نتایج فاز یک، میتوانیم وارد فاز دوم شویم.
وی در خصوص مزیتهای واکسن نسبت به سایر واکسنها تاکید کرد: این واکسن نوترکیب کمترین عارضه را دارد و مطالعه ما هم در داوطلبان، نشان میدهد که عارضه آنچنانی برای افراد نداشته است؛ همیشه مختصر عوارض واکسن در افراد وجود دارد ولی تاکنون در فاز اول تست بالینی واکسن کووپارس، عارضهای که منجر به مشکل شود نداشتیم.
به گفته فلاح مهرآبادی، همچنین در فاز اول ابتلاء به کرونا هم نداشتیم اما در کل موضوع ابتلاء به کرونا در فاز سوم تست انسانی بررسی خواهد شد.
وی با تاکید بر اینکه البته در پروتکل این واکسن، مجوز فاز دوم دریافت شده، گفت: ولی این مجوز مشروط بر این است که نتایج مرحله اول تست خوب باشد و در کمیته اخلاق به تصویب برسد. پیش بینی میشود از اوایل خردادماه فاز دوم تست انسانی را شروع کنیم.
معاون تحقیقات و فناوری مؤسسه رازی اضافه کرد: در فاز دوم این تست انسانی ۵۰۰ داوطلب وارد مطالعه میشوند که این تعداد به دو گروه تقسیم خواهند شد؛ گروه اول واکسن با دوز مشخص شده از نتایج فاز اول و گروه دوم واکسن نما یا «پلاسبو» دریافت میکنند.
وی با اشاره به شرایط فاز دوم تست این واکسن افزود: در فاز اول ۱۸-۵۵ سال وارد مطالعه شدند اما در فاز دوم سن افزایش مییابد به این صورت که افراد ۱۸-۷۰ ساله میتوانند داوطلب شوند؛ البته که شرایط دیگری هم همچون ورود داوطلبان با فشار خون و دیابت کنترل شده نیز جز شرایط خواهد بود و ما این افراد را در مطالعه قرار خواهیم داد.
فلاح مهرآبادی با تاکید بر اینکه تاکنون نزدیک به ۵ هزار داوطلب در سامانه ثبت نام کردهاند، افزود: فاز دوم این تست نیز از تهران و البرز داوطلب میپذیرد و در فاز سوم نیز از کل کشور میتوانیم افراد را وارد مطالعه کنیم.

بيشتر

آمار بازدید

تعداد بازديد اين صفحه: 19149
تعداد بازديد کنندگان سايت: 7253225 تعداد بازديد زيرپورتال: 1253895 اين زيرپورتال امروز: 420 سایت در امروز: 2131 اين صفحه امروز: 20

پیوندها

نظرسنجی

سطح کیفیت خدمات ما را چگونه ارزیابی می کنید؟
   
عالی
در حد مطلوب
ضعیف


تماس با ما

راههای تماس با موسسه